Ori and the Will of the Wisps

released on Mar 10, 2020

The little spirit Ori is no stranger to peril, but when a fateful flight puts the owlet Ku in harm’s way, it will take more than bravery to bring a family back together, heal a broken land, and discover Ori’s true destiny. From the creators of the acclaimed action-platformer Ori and the Blind Forest comes the highly anticipated sequel. Embark on an all-new adventure in a vast world filled with new friends and foes that come to life in stunning, hand-painted artwork. Set to a fully orchestrated original score, Ori and the Will of the Wisps continues the Moon Studios tradition of tightly crafted platforming action and deeply emotional storytelling.


Reviews View More

The fights here are extreamelly epic omgg omg, and the story is very good as well, it's one of the most beatifull games i ever played!

Önceki oyunun aksine çok ama çok daha dengeli bir zor moda sahip, oynarken canımı sıkan bir olayla karşılaşmadım, daha da fazla zevk aldığımı söyleyebilir miyim? Hayır sanmıyorum, bu tür oyunlar ilk keşfinde en tepe noktada zevk veriyor diye düşünüyorum.

İlk oyundan sonra daha ne eklenebilir ki düşüncesini yerden yere vuran oyundur kendisi. Eğer ilk oyunu da dikkatli bir şekilde oynayıp bu oyunda da çevreye dikkatli bakarsanız bu oyunda eski mekaniklerin kullanılacağı ya da yâd edilme amaçlı koyulduğunu görebilirsiniz.
Oyun hakkında çok fazla bilgi vermek istemiyorum, ben bu serinin iki oyununu ard arda oynayıp bitirdim ve bitirdiğim zaman çook güzel bir şekilde esneyerek "ben az önce çok güzel bir seriyi bitirdim, acaba devamı gelir mi?" diye sordum kendime. Ama bir yandan da devamının gelmesini istemiyorum çok tadında bir bitişe sahip, artık devamı gelirse zorlama olacağını düşünüyorum.
Oyun indirime çok sık giriyor, çok uygun bir fiyata sahip oluyor yani bu fiyata bu dönemde böyle güzel bir oyun oynamak harika bir lüks.

Lindo, lindo lindo, uma evolução absoluta

This review contains spoilers

A perfect sequel that retains everything good about the original while also adding much needed changes, notably the addition of actual combat, and genuine boss fights.
Only gripe is that it didn't evolve the platforming mechanics much as it could have. New abilities feel more like gimmicks then genuine additions to the platforming toolkit.

Such a masterpiece. One of my favorite platformers. Everythign about it is perfect.